Najbliższy rywal - Podbeskidzie Bielsko-Biała

Pierwszy protoplasta klubu powstał w 1907 roku, wówczas założono Bielitzer Fussball Klub. Przez lata zmieniały się nazwy zespołu, przechodził on wiele fuzji i przeobrażeń. Zapraszamy na kilka faktów oraz ciekawostek o najbliższym rywalu.
27 Paź / 00:10

- Stadion Podbeskidzia mieści się przy ulicy Rychlińskiego 21 i może pomieścić 14.963 widzów. Był areną m.in. Mistrzostw Świata U-20, kiedy padł również rekord frekwencji podczas spotkania Polska - Anglia (13.745).

- Sezon 2010/2011 był historyczny w wykonaniu drużyny "Górali". Po kilku nieudanych próbach, marzenie w końcu się spełniło i Podbeskidzie awansowało do ekstraklasy. Zajac, Cienciała, Konieczny, Górkiewicz, Dančík, Osiński, Łatka, Koman, Patejuk, Rogalski, Malinowski, Chmiel, Ziajka, Kołodziej, Cieśliński, Demjan – te oraz inne nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami w sportowej historii Bielska-Białej.

- Podbeskidzie dwukrotnie dotarło do półfinału Pucharu Polski. Najpierw w sezonie 2010/2011, następnie w rozgrywkach 2014/2015.

- Podbeskidzie rozpoczęło rozgrywki 2017/2018 pod znakiem obchodów 20-lecia klubu. Na sezon opracowany został wyjątkowy herb, upamiętniający datę 1997 jako rok powstania obecnego klubu.





- Czterech zawodników naszego zespołu w przeszłości występowało w barwach Podbeskidzia Bielsko-Biała: Michal Piter-Bučko, Damian Chmiel, Kacper Gach oraz Giorgi Merebashvili.

- W kadrze Podbeskidzia znajduje się dziewięciu obcokrajowców, co stanowi około 32% całej drużyny. W Bielsku-Białej znajdziemy prawdziwą mieszankę różnych narodowości: Estonia, Bułgaria, Hiszpania, Haiti, Argentyna, Dania, Włochy, Litwa czy Kamerun.

- Najbardziej doświadczonym zawodnikiem sobotniego rywala, jeśli chodzi o występy w Ekstraklasie jest Tomasz Jodłowiec, który na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce rozegrał 382. spotkania. 

- Najlepszym strzelecem w zespole "Górali" jest Kamil Biliński, który w tym sezonie zdobył dziesięć bramek.
Autor Sebastian Stanek
Fot. tspodbeskidzie.pl
Multimedia