Najbliższy rywal - Avia Świdnik

W niedzielę nasz zespół spotka się na wyjeździe z beniaminkiem Betclic 2. Ligi - Avią Świdnik. Zapraszamy na kilka faktów oraz ciekawostek na temat przeciwnika.
8 Sie / 08:08

- W maju 1952 roku, z inicjatywy kilku osób, na czele ze Zbigniewem Jaroszewiczem, utworzono zakładowy Komitet do Spraw Sportu, a następnie Zakładowe Koło Sportowe, które przekształciło się w Robotniczy Klub Sportowy Stal nr 4.

- Klub zadebiutował 1 maja 1952 roku, w towarzyskim meczu ze Stalą FSC, czyli dzisiejszym Motorem Lublin. Starcie zakończyło się wygraną świdniczan, 3:2.

- W pierwszym sezonie świdniczanie występowali w I klasie wojewódzkiej. Wygrali ją, co zaowocowało awansem na wyższy szczebel rozgrywkowy

- Dziś żółto – niebiescy występują w II lidze, ale wielu kibiców dumy lotniczego miasta pamięta, że przez lata Avia rywalizowała na drugoligowym froncie (dzisiejszy odpowiednik I ligi). Trwało to dokładnie przez 21 sezonów. W tym czasie świdniczanie potrafili też awansować do 1/4 finału Pucharu Polski (sezon 1985/1986). Nie udało im się wyeliminować wówczas Pogoni Szczecin.

- W kadrze naszego rywala znajduje się dobrze znany w naszym środowisku Damian Zbozień, który w przeszłości reprezentował "Biało-Czarne" barwy.

Autor Sebastian Stanek
Fot. avia-swidnik.pl
Multimedia