15.08.1912 - data szczególna

Dzień 15 sierpnia w historii Sandecji Nowy Sącz to data szczególna. Dokładnie 110 lat temu, w C. K. Namiestnictwie we Lwowie, zostało zarejestrowane stowarzyszenie Sportowy Klub „Sandecya”. W świetle prawa oznacza to, że od tego momentu nasz klub zaczął formalnie istnieć. Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat uznawano rok 1912 jako oficjalną datę powstania Sandecji. Inicjatorem rejestracji klubu, i zarazem pierwszym jego prezesem, był Józef Damsé. Jak to się stało, że nasz klub w ogóle powstał?
15 Sie / 00:08

Galicyjskie realia

Czasy o których mówimy, to okres kiedy Polski na mapie Europy nie było. Nowy Sącz znajdował się wówczas w Galicji, jednej z prowincji monarchii Austro-Węgierskiej. W odróżnieniu do ziem polskich będących pod zaborem niemieckim i rosyjskim, Polacy żyjący w Galicji posiadali swobodę w niektórych aspektach życia codziennego. Prawo austriackie zezwalało m. in. na zawiązywanie polskich stowarzyszeń. O ile władze uznały, że nie stanowią dla nich zagrożenia, były rejestrowane w C. K Namiestnictwie znajdującym się w Lwowie, stolicy prowincji. Skorzystały z tego organizacje sportowe, które pod płaszczykiem dbania o tężyznę fizyczną, szykowały młodych Polaków do walki o niepodległość.

Pierwsze drużyny, pierwsze kluby sportowe

Jedną z pierwszych takich organizacji było założone we Lwowie w 1867 r. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. W Nowym Sączu zostało utworzone dwadzieścia lat później. To właśnie ludzie z nim związani stworzyli podwaliny pod budowę pierwszych sportowych organizacji w Galicji. W duchu patriotycznym rozwijali kulturę fizyczną, prowadzili zajęcia z gimnastyki w szkołach, popularyzując turystykę, gry i zabawy ruchowe, szermierkę, zapasy, lekkoatletykę, kolarstwo czy narciarstwo. Stąd też początkiem XX w. w lwowskich i krakowskich szkołach zawiązywały się pierwsze niestowarzyszone drużyny piłki nożnej. Na wzór angielski, chętnie przyjmowały nazwy „klubu”, rozumianego jako zgromadzenia ludzi zainteresowanych jakimś wspólnym towarzyskim celem. W tym wypadku chodziło o grę w football. Nie były to w żaden sposób kluby sportowe takie jak dziś, lecz podwórkowe drużyny. Pod koniec pierwszej dekady XX w. zaczęły prawnie rejestrować swoją działalność. I tak na przykład: zawiązana w czerwcu 1906 r. drużyna piłki nożnej „Cracovia”, została formalnie wpisana do rejestru stowarzyszeń w 1909 r., a drużyna lwowskiej „Pogoni” zawiązana w 1904 r. w IV Gimnazjum we Lwowie, została zarejestrowana w C. K. Namiestnictwie w 1908 r. Podobnie wyglądała sprawa z „Sandecją” Nowy Sącz.

Początki drużyny piłki nożnej Sandecja Nowy Sącz

Początki footballowej drużyny „Sandecji” sięgają nawet 1908 r., i są związane z działalnością środowiska pedagogicznego oraz ludzi z Towarzystwa Gimnastycznym „Sokół”. W roku szkolnym 1908/1909 w II Gimnazjum w Nowym Sączu został zatrudniony krakowianin prof. Stanisław Kochanowski. W tym czasie, wraz z uczniami założył szkolne „Koło Sportowe”. Od samego początku jego istnienia, najchętniej uprawianą grą i zabawą ruchową była piłka nożna. Gimnazjaliści swoja drużynę ochrzcili mianem „Sandecia”, co należy łączyć z łacińską nazwą Nowego Sącza i Sądecczyzny: „Nova Civitas Sandecz” i „Sandecia”. Jeden z najwcześniej odnotowanych meczów gimnazjalna „Sandecja” rozegrała 28.09.1909 r. w Nowym Sączu z drużyną miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jego wyniku niestety nie znamy, ponieważ ulewny deszcz przerwał zawody. W maju 1911 r., z racji ukończenia szkoły, gimnazjalna drużyna się rozpadła. W większości, jej młodzi zawodnicy rozjechali się po świecie. Ci, którzy chcieli kontynuować swoja footballową pasję i pozostali w Nowym Sączu, wstąpili do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, zasilając szeregi tamtejszej drużyny. W ten sposób, powstał nowy zespół, który zmienił swoja dotychczasową nazwę „Sokół”, na atrakcyjnej brzmiącą „Sandecja”.




Fot. 1. Drużyny Sandecji i Grunwaldu Nowy Sącz (koszulki z gwiazdką) z 1911 r. W kółeczku zaznaczony Józef Damse, pierwszy prezes Sportowego Klubu Sandecja. Źródło: "Nowości Ilustrowane", nr 39/1911 r., s. 8.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a sprawa rejestracji „Sandecji”.

24 kwietnia 1912 r. działacze „Sokoła”: Józef Damsé, Stanisław Kupka, Eugeniusz Kopeć, Edmund Riss, oraz Antoni Batko przeprowadzili w Czytelni Kolejowej spotkanie założycielskie Sportowego Klubu „Sandecja” w Nowym Sączu. W lipcu 1912 r. wysłali do C. K Namiestnictwa we Lwowie projekt statutu wraz z wnioskiem o prawomocne zatwierdzenie stowarzyszenia. Dokumenty zostały pozytywnie rozpatrzone, i 15.08.1912 r. Sportowy Klub „Sandecya” rozpoczął swoją oficjalną działalność jako legalna osobowość prawna. Pierwszym prezesem został Józef Damsé, a sekretarzem Tadeusz Zabża. W statucie klubu z 1912 r. czytamy, że poza piłką nożną, klub miał za zadanie propagować wśród sądeckiej młodzieży jazdę na rowerze, wioślarstwo, lekka atletykę, jazdę na saneczkach, łyżwach i nartach.




Fot: 2. Fragment pisma C. K. Namiestnictwa we Lwowie rejestrującego w dnoi 15.08.1912 r. Sportowy Klub Sandecja w Nowym Sączu .Źródło: Centralne Państwowe Historyczne Archiwum Ukrainy we Lwowie.

1908, 1909… 1912 ?

Przez wiele lat rok 1912 uznawano za oficjalną datę założenia Klubu Sportowego „Sandecja”, co oczywiście jest prawdą. Nawet w 1962 r. klub wydał okolicznościową odznakę w ramach obchodów 50-lecia klubu. Widniejący na herbie klubu rok 1910, wynika z tego, że w latach 70-tych zostały odkryte relacje prasowe świadczące o istnieniu drużyny już w tym czasie. Z tego powodu, władze klubu postanowiły odwołać się do tej tradycji, i uznać tą datę za założycielską, z resztą podobnie jak w przypadku wspomnianej „Cracovii” czy „Pogoni” Lwów. Jednak w świetle nie dawno odkrytych dokumentów i relacji prasowych należy uznać, że, tradycje zawiązanego w 1912 r. Sportowego Klubu „Sandecja”, mogą sięgać nawet 1908 r., a z cała pewnością już 1909 r. Wynika to z tego, że jako osobowość prawna wyrósł na korzeniu stworzonej wówczas w II Gimnazjum w Nowym Sączu drużyny piłki nożnej o nazwie „Sandecja”.



Fot. 3. Odznaka klubowa "Sandecji", wydana w 1962 r. z okazji 50-lecia klubu.

Jóżef Damsé, pierwszy prezes „Sandecji”.

Pochodził z rodziny o głębokich korzeniach patriotycznych. Jego ojciec Stanisław był powstańcem styczniowym. Po jego zakończeniu osiadł w Mielcu, gdzie prowadził szeroką działalność społeczną. Tam też w 1885 r. przyszedł na świat Józef. Po nagłej śmierci ojca, rodzina Damsé wyjechała do Lwowa. Tam, wraz z młodszym bratem Stanisławem, ukończył Politechnikę Lwowską, i zaangażował się w życie kulturalno-sportowe. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, był również z bratem zawodnikiem słynnych lwowskich „Czarnych”.




Fot. 4 Józef Damsé, pierwszy historyczny prezes Sandecji. Źródło: Album rodzinny rodziny Damsé.

W 1910 r. znaleźli się w Nowym Sączu. Z wykształcenia drogomistrze, zajęli się wieloma inwestycjami w mieście i okolicy. Podobnie jak w Lwowie, zaangażowali się w życie kulturalno-sportowe w „Sokole”. Idąc lwowskim przykładem i Józef wraz z innymi pasjonatami sporu podjął się misji stworzenia Klubu Sportowego w Nowym Sączu. I w taki właśnie sposób, zawiązała się w 1912 r. „Sandecja”. Jej działalność przerwał w 1914 r. wybuch I wojny światowej. Józef Damsé trafił do armii austro-węgierskiej, najpierw na front serbski, następnie włoski. Wojnę przeżył, i powrócił na Sądecczyznę. Zakotwiczył w Żegiestowie nad Popradem, jednej z ówczesnych perełek wśród polskich uzdrowisk. Został właścicielem willi „Malutka”, angażował się w życie uzdrowiska zasiadając w Komisji Zdrojowej. Zmarł w 1953 r., i został pochowany na cmentarzu w Andrzejówce koło Żegiestowa. Nowosądecka saneczkarka Jadwiga Damsé, wnuczka Józefa, w 1968 r. wystartowała na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble, zajmując w zjeździe jedynek 5 miejsce.
Autor Piotr Kazana
Fot. Muzeum Sandecji
Multimedia