115 lat: Samuel Kippel

Jeden z najsłynniejszych graczy Sandecji w jej historii. Nieliczni żyjący, pamiętający go jeszcze z boiska kibice, wspominają gracza jako znakomitego technika, wybornego strzelca, nielękającego się stanąć naprzeciw żadnemu, najroślejszemu nawet obrońcy.
23 Mar / 07:03

Gole zdobywał jak na zawołanie: strzałami z lewej, prawej nogi, a także, mimo niespecjalnie imponującego wzrostu, głową. Aleksander Majeran, niestrudzony kronikarz międzywojennej Sandecji, tak charakteryzuje go w prowadzonych przez siebie zapiskach: Spośród pomocy na pierwszy plan wybija się lewy pomocnik S. Kippel. Na swojej pozycji jest niezastąpiony, doskonały technik, ma jednak tę wadę, że jest zbytnim egoistą. W 1936 r. podczas towarzyskiego meczu Sandecji z bardzo mocną węgierską drużyną Atilla FC (sądeczanie przegrali 1-5) Kippel po raz setny wystąpił w barwach swego klubu. Później liczba ta urosła do ok. dwustu. W spotkaniach tych wbił rywalom Sandecji aż 111 goli. Ten najbardziej bramkostrzelny w okresie międzywojennym gracz sądeckiego klubu był pochodzenia żydowskiego. Dlatego miejscowe środowisko poruszyła jego decyzja o zmianie wyznania.

W 1937 r. lokalna prasa dużymi czcionkami na pierwszej stronie donosiła: Wielką sensację w tut. świecie sportowym wywołał fakt przejścia na katolicyzm znanego pilkarza Samuela Kippla. Niecodzienna ta uroczystość odbyła się w kościele parafialnym. Po chrzcie świętym odbyła się w klubie KPW Sandecja, którego członkiem jest Kippel, towarzyska herbatka, na której Kippel otrzymał upominek. Ta zmiana wyznania w żaden sposób nie wpłynęła na boiskową postawę zawodnika, który do końca swej pięknej, owianej mgiełką tajemnicy kariery, imponował piłkarską iskrą i wspaniałym wyszkoleniem technicznym. Z Sandecją rozstał się w roku 1937. Samuel Kippel zginął od kuli hitlerowskiej podczas II wojny światowej.

Źródło: Złota Księga Sandecji

Autor Sebastian Stanek
Fot.
Multimedia