- Historia piłki nożnej w Lubaczowie sięga okresu międzywojennego, a wg niektórych regionalistów – czasów przed I wojną światową, kiedy działało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Najstarsze zapisy z działalności klubu piłkarskiego w Lubaczowie pochodzą z 1928 roku, a fotografie z początku lat 20.
- Założony wiosną 1945 roku Klub Sportowy „Pogoń” kontynuował piłkarską tradycję w Lubaczowie, a emocje rywalizacji miejscowych podbijał drugi klub – Z.S. Gwardia. Trudności finansowe zmusiły działaczy Pogoni do przystąpienia w szeregi Zrzeszenia Sportowego „Spójnia”, a w 1954 r. klub przyjął szyld „Sparta”, wracając do pierwotnej nazwy „Pogoń” 3 lata później.
- W latach 1950 – 1958 na terenie miasta działały dwa inne kluby piłkarskie – Z.K.S. „Włókniarz” oraz Z.S. „Budowlani”, który skupiały w swoich szeregach pracowników Państwowej Roszarni Lnu i Konopi oraz Budowlanego Przedsiębiorstwa Powiatowego.
- Jeden z największych sukcesów drużyna Pogoń Lubaczów uzyskała podczas Roku Złotego Jubileuszu 50-lecia klubu. W sezonie 1994/1995 zespół uzyskał awans na czwarty szczebel rozgrywkowy w kraju. Najlepszym strzelcem ligi został zawodnik miejscowych – Stanisław Weselak, który zdobył 31 bramek.
- Sezon 2023/2024 na zawsze zostanie zapamiętany przez kibiców z Lubaczowa. Pogoń-Sokół jako beniaminek IV ligi podkarpackiej wywalczył awans na wyższy poziom rozgrywkowy już w pierwszym roku. Zapewniając sobie tytuł mistrzowski przed własną publicznością w ostatniej kolejce sezonu.
- W kadrze najbliższego rywala znajdziemy zawodnika z przeszłością w "Biało-Czarnych", mowa o Mateuszu Popieli, który przebywa w Lubaczowie na wypożyczeniu.
- Najlepszym strzelcem drużyny w Betclic 3. Lidze jest Oskar Majda, autor sześciu trafień.
24
Paź
/
05:10
Fot.
Pogoń-Sokół Lubaczów