Najbliższy rywal - Chojniczanka Chojnice

Jutro nasz zespół spotka się w Chojnicach z tamtejszą Chojniczanką, która swoją działalność rozpoczęła oficjalnie 10 marca 1930 roku. Zapraszamy na kilka faktów oraz ciekawostek o rywalu.
25 Kwi / 05:04

- Pierwsze wzmianki o klubie datuje się na rok 1927, gdy w środowisku uczniowskim założono drużynę, której nadano nazwę "Chojniczanka". Początkowo zespół funkcjonował na dzikich zasadach. Nie był zarejestrowany w Polskim Związku Piłki Nożnej oraz nie posiadał struktur organizacyjnych.

- 10 marca 1930 roku utworzono klub piłkarski o nazwie "Chojniczanka 1930". Do grona założycieli należeli: Jan Schreiber, Bruno Nurnberg, Erhard Nurnberg, Franciszek Belzerowski, Tadeusz Glaza, Alojzy Bąk, Wilhelm Doege Stanisław Karczewski, Dogobert Nurnberg i Franciszek Maciąg. Pierwszym prezesem klubu został pracownik chojnickiej adwokatury - Stanisław Karczewski.

- Klub w pierwszych latach nie posiadał swojej stałej siedziby. Spotkania działaczy, zawodników i sympatyków klubu odbywały się w nieistniejącej już dzisiaj restauracji zlokalizowanej wówczas przy Bramie Człuchowskiej. Mecze i treningi prowadzono na placu w Lasku Miejskim oraz na tzw. placu Hilmara (dawne lotnisko przy ul. Kościerskiej). W końcu w 1932 roku oddano do użytku Stadion Miejski przy ulicy Mickiewicza 12, gdzie klub jest zlokalizowany do dzisiaj. Obiekt powstał siłami społecznymi na terenie po osuszonym Jeziorze Cegielnianym.

- Największymi sukcesami Chojniczanki są 3. miejsce w I lidze (2017/2018) oraz trzykrotny awans do 1/4 finału Pucharu Polski.

- W kadrze piątkowego rywala znajdziemy byłych zawodników naszego zespołu, którymi są Tomasz Boczek oraz Błażej Szczepanek.

- Najbardziej doświadczonym zawodnikiem z Chojnic jeśli chodzi o występy w Ekstraklasie jest Tomasz Mikołajczak, który na tym szczeblu rozgrywkowym wystąpił 36. razy.

- Najlepszym strzelcem Chojniczanki w tym sezonie na drugoligowym froncie jest Tomasz Mikołajczak, autor ośmiu trafień.

- Najmłodszym zawodnikiem w kadrze zespołu z Chojnic jest bramkarz Dawid Lic (rocznik 2007), z kolei najstarszym Tomasz Mikołajczak (rocznik 1987), co ciekawe, gdy Dawid przychodził na świat, jego kolega z zespołu Tomasz był już zawodnikiem zespołu Obra Kościan.

Autor Sebastian Stanek
Fot. chojniczanka.pl
Multimedia