- Po zakończeniu sezonu 1969/70 nastąpiły ważne zmiany w jastrzębskim klubie. Dotychczas patronat nad Górnikiem Jas-Mos sprawowały dwie kopalnie, co miało odzwierciedlenie w nazwie klubu. W grudniu 1969 r. oddano do użytku trzeci zakład wydobywczy - „Zofiówkę”. To oczywiście wzmacniało możliwości klubu. Jednocześnie na terenie obecnej „trójki” zaczęły rosnąć pierwsze bloki z wielkiej płyty, co zapowiadało gwałtowny rozwój osiedli mieszkaniowych. Spodziewany wzrost liczby mieszkańców do 60, a nawet 100 tysięcy, był wyzwaniem, ale też szansą na rozwój sportu w młodym mieście. Biorąc to wszystko pod uwagę decydenci uznali, że dotychczasowy klub należy przeobrazić w wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy, co nastąpiło latem 1970 r.
- Inauguracja II ligi w Jastrzębiu miała miejsce 12 sierpnia 1973 r. - wypadła jednak przeciętnie. Drużyny GKS i Sparty Zabrze zaprezentowały mało widowiskowy futbol. Wprawdzie jastrzębianie już w 12 minucie zdobyli bramkę, ale jeszcze przed przerwą goście wyrównali. W drugiej odsłonie wynik nie uległ zmianie. 8 tysięcy widzów (rekord!) mogło poczuć rozczarowanie.
- W ćwierćfinale Pucharu Polski 1975/76 GKS trafił na Stal Rzeszów, która była wprawdzie obrońcą trofeum, ale zdawała się być w zasięgu piłkarzy. Mecz rozegrano 17 marca 1976 r. w Jastrzębiu. Ciekawostką był fakt, że Ryszard Duda wystąpił przeciwko swojemu dawnemu klubowi. Co więcej, w dogrywce to właśnie on zdobył jedyną bramkę i załatwił Jastrzębiu sensacyjny awans do półfinału Pucharu Polski.
- Sezon 1987/88 przyniósł naszemu sobotniemu rywalowi promocję do najwyższej ligi. Efektywna gra w II lidze oraz zwycięstwo w barażach o I ligę z Piastem Nową Rudą w dogrywce 1:0 dała GKS-owi awans do I ligi.
- Najlepszym strzelcem GKS-u Jastrzębie w trwającym sezonie II ligi jest Michał Bednarski, autor pięciu trafień.
- Miejski stadion w Jastrzębiu-Zdroju budowany był z myślą o grze GKS-u w najwyższej klasie rozgrywkowej, stąd reprezentacyjny charakter obiektu. Nie tylko w Polsce, ale i poza naszym krajem zdjęcia z Jastrzębia robią niemałe wrażenie, bowiem stadion został w praktyce wpisany w wielkie blokowisko, co jest niespotykanym założeniem – najbliższe bloki stoją dosłownie 20-30 metrów od ogrodzenia.
- Z obecnej kadry GKS-u Jastrzębie najwięcej występów w Ekstraklasie zanotował Szymon Matuszek, który na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce wystąpił 133 - krotnie.
- Na murawie w barwach GKS-u najczęściej melduje się Karol Fietz (19. występów). Z kolei najwięcej minut na boisku uzbierali João Guilherme (1580) oraz Jewhenij Zacharaczenko (1529).
źródło: własne / stadiony.net / gksjastrzebie.com