Informacja o działalności MKS Sandecja S.A.

Szanowni Kibice, jesteśmy świadomi, że sytuacja finansowa naszego klubu budzi w ostatnim czasie wiele pytań i niepokojów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przedstawiamy w sposób uproszczony, jak kształtują się kwoty w ramach budżetu MKS Sandecja S.A.
29 Kwi / 00:04

Chcielibyśmy zapewnić, że zarządzanie finansami jest naszym priorytetem i dokładamy wszelkich starań, aby każda decyzja zarówno ta dotycząca finansów, jak i innych aspektów funkcjonowania klubu była podejmowana w trosce o jego długoterminowe dobro.

Jednocześnie prosimy o zrozumienie, że ze względu na naturę spraw finansowych, nie możemy udostępnić wszystkich szczegółów publicznie. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie będzie dla Państwa satysfakcjonujące i da pogląd na obraz sytuacji finansowej w Miejskim Klubie Sportowym Sandecja.



Pierwsza grafika ukazuje jak kształtuje się podział głównych kosztów w naszym klubie. Istotną część budżetu stanowią wynagrodzenia dla zawodników i sztabu szkoleniowego wraz z pochodnymi. Nasz klub nie jest w tym zestawieniu wyjątkiem. Taki podział kosztów jest standardem w większości klubów na szczeblu pierwszej ligi.

Istotnym elementem zestawienia są wyszczególnione usługi obce. W skład kosztów kryjących się pod tą kolumną wchodzą usługi: szkolenia młodzieży, medyczne i rehabilitacyjne, telekomunikacyjne, informatyczne, noclegowe i gastronomiczne. Ponadto są to koszty: najmu lokali i obiektów sportowych, organizacji meczów, ochrony imprez oraz obiektów, obsługa prawna, sprzęt sportowy i medyczny, energii (podgrzewanie murawy), materiałów opałowych, paliwa, materiały biurowe, środki czystości, materiały poligraficzne i reklamowe, opłaty notne i sądowo-skarbowe, opłaty związkowe (PZPN, WZPN, OZPN), podatki, ubezpieczenia oraz pozostałe.



Powyższe wartości ukazują porównanie lat 2021 i 2022. Wzrost ponoszonych kosztów spowodowany jest m.in. wzrostem kosztów zatrudnienia (ubezpieczenia społeczne, podatki i inne składki wynikające z podwyżek wewnętrznych i indywidualnych umów o pracę). Wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i innych nośników energii oraz wzrostu cen na rynku (inflacja).



Prezentowana tabela daje pogląd na sytuację budżetową Sandecji na tle innych klubów pierwszoligowych. Wyszczególnione wartości dotyczą okresu, kiedy z wymienionymi zespołami rywalizowaliśmy w I lidze. Jak widać główne koszty poniesione w naszym klubie w roku 2022 są jednymi z najniższych. Zestawienie zawiera dane finansowe wszystkich zespołów, które w całym, ostatnim opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym okresie rozliczeniowym, występowały w rozgrywkach Fortuna 1 liga

Należy tu również dodać, że informacje o innych klubach opracowane zostały na podstawie aktualnie dostępnych sprawozdań finansowych w KRS. Mając na uwadze sytuację rynkową można domniemywać, że złożone sprawozdania za rok 2022 będą opiewać na kwoty znacznie wyższe.



Struktura ta przedstawia podstawowe źródła przychodów w latach 2021-2022. Różnica pomiędzy rokiem 2021 a 2022 wynika w głównej mierze z otrzymania nagrody z programu PJS. Ważnym jest, że w prezentowanej tabeli przychodów znajdują się kwoty z tytułu barteru i kompensat.



Grafika ukazuje porównanie wpływów z tytułu sponsoringu w latach 2021-2022. Nie są to kwoty jakie by nas w pełni satysfakcjonowały, jednak pamiętać należy w jakiej sytuacji się znajdujemy. Budowa stadionu (gra poza Nowym Sączem) oraz okres pandemii (gra bez publiczności) to czynniki mające znaczący wpływ na sytuację związaną z pozyskiwaniem nowych źródeł finansowania.

Ekspozycja marki jest bardzo ważnym aspektem w rozmowach z potencjalnymi partnerami. Współpraca z firmami, które są zainteresowane sponsorowaniem sportu, musi przynosić korzyści dla obu stron. Należy pamiętać, że reklama na stadionie jest jednym z kluczowych sposobów na zwiększenie efektywności działań marketingowy a co za tym idzie wzrost przychodów z reklam.

Powyższe czynniki w znaczący sposób wpłynęły na możliwości kierowania oferty sponsorskiej nowym podmiotom co skutkowało ograniczonymi możliwościami w pozyskaniu dodatkowych przychodów.



Budżet naszego klubu nie opiera się jedynie o dotacje z Urzędu Miasta. Oprócz wpływów z tytułu sponsoringu, występując na szczeblu pierwszej ligi mogliśmy liczyć na inne benefity. Znaczące środki finansowe wpłynęły od organizatora rozgrywek z tytułu transmisji telewizyjnych, z funduszu solidarnościowego, z PZPN ( z programu pro junior system, z zakładów bukmacherskich oraz nagroda za występy w Pucharze Polski).

Łącznie pozyskana kwota to ponad 2,5mln zł co stanowi 27% udział środków własnych w budżecie.



W okresie 2019-2022 łączna kwota uzyskana z tytułu transferów to nieco ponad 1,1mln zł. Wyszczególnione sumy dotyczą wytransferowanych zawodników: Thiago, Kamil Ogorzały oraz Dawid Błanik. W zestawieniu ujęte są także kwoty z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie.



W związku z bieżącą sytuacją organizacyjną i sportową priorytetem są działania jakie klub podejmuje w kwestii zatrudnienia dyrektora sportowego. Chcemy aby stanowisko to objęła osoba, która swoją pracą znacząco poprawi wydajność zespołu. Liczymy, że funkcję obejmie osoba z doświadczeniem, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie oraz z charakterem umożliwiającym łączenie świata polityki, biznesu i sportu.

Niezależnie od ligi, w której przyjdzie nam występować w kolejnym sezonie, konieczna będzie weryfikacja każdej pozycji oraz każdego zawodnika. Zarząd wraz ze sztabem szkoleniowym zgodny jest aby do walki o pierwszą jedenastkę zaangażować wychowanków naszego klubu oraz zawodników z regionu. Zależy nam aby zespół oparty był na zawodnikach identyfikujących się z Sandecją, którzy tu się wychowali i zdobywali umiejętności.

Aby wesprzeć pracę dyrektora sportowego, bardzo poważnie rozważamy zaangażować osobę, która pomoże w poszukiwaniu, obserwowaniu i ocenianiu potencjalnych zawodników. Funkcja skauta na etapie, w którym się znajdujemy wydaje się być niezbędna a wręcz konieczna. Oceniamy, że umiejętność znalezienia i pozyskania utalentowanych piłkarzy będzie miała decydujący wpływ na przyszłe sukcesy naszej drużyny.

Fundacja Akademia Sandecja

Akademia Sandecja jest bezpośrednim, młodzieżowym zapleczem MKS Sandecja S.A., Klubu powstałego w 1910 roku, co czyni go jednym z najstarszych, wciąż istniejących klubów w Polsce. Akademia jest projektem mającym za zadanie utworzenie na Sądecczyźnie poważnego ośrodka szkolenia, a także edukacji dzieci i młodzieży w oparciu o ponad 112-letnią historię klubu oraz wykorzystanie potencjału regionu sądeckiego.

Akademia Sandecja obecnie skupia ponad 300. wyselekcjonowanych zawodników, wywodzących się z Nowego Sącza, a także jego okolic w promieniu około 60. kilometrów. Do Akademii przynależą młodzi adepci piłki nożnej m.in. z terenów Krynicy Zdrój, Piwnicznej, Szczawnicy, Limanowej oraz Gorlic.

Uczestnictwo w projekcie to nie tylko trening i rozgrywki sportowe. Plan zajęć obejmuje również aspekty wychowawcze, jak: dyscyplina, systematyczność, umiejętność pracy w grupie, zdrowa rywalizacja, higiena czy wpojenie nawyków odpowiedniego żywienia. Akademia angażuje się również w projekty społeczne, aby wzbudzić w dzieciach poczucie wspierania osób potrzebujących. Zachowując odpowiednie proporcje Akademia chce wypracować schemat oparty na sprawdzonych rozwiązaniach z bardziej rozwiniętych piłkarsko krajów. Szkoleniowcy, jako byli zawodnicy różnych poziomów ligowych, doskonale wiedzą na czym polega piłka nożna. Następnie przy okazji studiów kierunkowych oraz uzyskiwania licencji trenerskich, zdobyli obszerną wiedzę na tematy związane z ukształtowaniem młodego piłkarza, a także odpowiedniego rozwoju organizmu. Dodatkowo, już podczas pracy zawodowej, nieustannie rozwijają swoją wiedzę, a także korzystają z różnych możliwości do nauki. Dla przykładu można by wymienić udział szkoleniowców w programie edukacyjnym Niemieckiej Federacji Piłkarskiej – Deutscher Fussball-Bund oraz uczestnictwo w licznych kursach, konferencjach czy stażach na terenie Polski i Europy.




Ścisła współpraca z MKS Sandecja S.A., stanowi gwarancję rozwoju dla zawodników Akademii, a także szansę na naukę przy drużynie, występującej aktualnie na zapleczu Ekstraklasy. Dowodem na wynikające z tego korzyści jest regularne powoływanie na treningi wybijających się zawodników roczników 2004 – 2006 m.in. Kamil Żarnowski, Piotr Orlof, Arkadiusz Orzeł, czy Mateusz Popiela. Natomiast Piotr Kowalik, Igor Maśkanka, Jakub Bednarek oraz Mikołaj Podgórski są już pełnoprawnymi członkami kadry seniorskiej pierwszego zespołu.

Akademia Sandecja od 1 stycznia 2021 jest wyodrębnionym podmiotem od MKS Sandecja S.A., działając jako Fundacja. Przez ostatnie 2 lata opracowano własny system szkolenia oraz autorski model gry. Cyklicznie Akademia jest przygotowywana do przystąpienia do Programu Certyfikacji PZPN. Na ten moment w 90 % są wprowadzone standardy Certyfikacji PZPN – Złota Gwiazdka (Akademia nie przystąpiła do tej pory do certyfikacji ze względu na zbyt krótki czas funkcjonowania podmiotu – planowane złożenie wniosku to połowa 2023 roku).

Sandecja II Nowy Sącz - zespół przystąpił po 2-letniej przerwie do rozgrywek Ligi Okręgowej Seniorów. Obecnie zajmujemy 3. miejsce w tabeli, tracąc zaledwie trzy oczka do drugiego miejsca, które daje prawo gry w barażu o awans do wyższej ligi. W zespole występują rezerwowi z drużyn U-19 oraz U-17, gdyż wyniki tych drużyn są priorytetowe dla naszej Akademii. Również w zespole rezerw w niewielkim stopniu występują zawodnicy z szerokiego składu pierwszego zespołu.

U-19 - zespół juniorów starszych od trzech lat plasuje się na czołowych miejscach 1 Ligi Małopolskiej, co daje bezposrednią promocję we wiosennych rozgrywkach Ligi Makroregionalnej. W sezonie 2020/21 zespół walczył do ostatnich kolejek o awans do Centralnej Ligi Juniorów, minimalnie ulegając w ostatecznej klasyfikacji Stali Rzeszów. Po 8. kolejkach obecnego sezonu Ligi Makroregionalnej zespół U-19 przewodzi stawce. W tym zespole występują najsilniejsi zawodnicy naszej Akademii z roczników 2004 - 2007, gdyż priorytetem jest awans na najwyższy szczebel rozgrywkowy juniorów starszych w Polsce.

U-17 - zespół juniorów młodszych od dwóch lat wygrywa 1 Ligę Małopolską w swojej kategorii wiekowej, grając już dwukrotnie w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów, niestety ulegając w sezonie 2020/21 Górnikowi Łęczna, a w sezonie 2021/22 Stali Rzeszów. W obecnych rozgrywkach nasz zespół przewodzi w rozgrywkach 1 Ligi Małopolskiej, nie doznając ani jednej porażki. W zespole U-17 mogą także występować zawodnicy, którzy swoje mecze rozgrywają w wyższej kategorii wiekowej U-19 m.in bramkarz Jakub Bednarek (2007) czy Igor Maślanka (2006), który w wieku 15 lat debiutował w seniorskim zespole w rozgrywkach Fortuna 1 Liga, oraz Piotr Kowalik (2006), który został powołany do Reprezentacji Polski U-17 na najbliższe Mistrzostwa Europy.

U-15 - zespół trampkarzy starszych występujący nieprzerwanie od trzech sezonów w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W sezonie 2020/21 trampkarze naszego zespołu, jak równy z równym walczyli z Wisłą Kraków o ostateczne zwycięstwo, w sezonie 2021/22 uplasowaliśmy się w środku stawki, a w obecnym sezonie zajmujemy bezpieczną pozycję dająca utrzymanie.




Szanowni Kibice, Dziękujemy Wam za wsparcie i zaufanie, jakim nas obdarzacie. Jesteśmy wdzięczni za każde poparcie, które okazujecie w tym trudnym dla nas wszystkich momencie i zmotywowani do dalszych działań w celu poprawienia przede wszystkim wyników sportowych.

Zapewniamy, że każdorazowo uwzględniamy realia ekonomiczne w których się znajdujemy i z którymi obecnie mierzą się kluby piłkarskie na całym świecie. Nasz klub również nie jest odizolowany od tych wyzwań. W obliczu zmieniającego się krajobrazu finansowego, aby utrzymać równowagę budżetową staramy się podejmować rozważne decyzje.

Sposób zarządzania spółką MKS Sandecja S.A. prowadzony jest w sposób odpowiedzialny i zgodny z etycznymi standardami.

Miłosz Jańczyk
Prezes MKS Sandecja S.A.
Autor
Fot.
Multimedia