Najbliższy rywal - Korona Kielce

Inauguracyjne spotkanie piłkarze Korony rozegrali 5 sierpnia 1973 roku na stadionie „Iskry” w Kielcach przy ul. Mielczarskiego. Debiut drużyny nowego klubu wywołał duże zainteresowanie. Na trybunach kameralnego stadionu zasiadło ponad cztery tysiące kibiców spragnionych dobrego futbolu.
30 Mar / 00:03

- Korona Kielce powstała 10 lipca 1973 roku, w wyniku połączenia Iskry Kielce i SHL Kielce. Początkowo występował w kieleckiej lidze okręgowej, a w 1975 po raz pierwszy awansował do II ligi. W latach 80. i 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku Korona występowała na przemian w II (14 sezonów) i III (17 sezonów) poziomie ligowym.

- Kryzys w Koronie pod koniec ubiegłego tysiąclecia pogłębiał się praktycznie z każdym dniem. Mimo tego, drużyna wystartowała do rozgrywek sezonu 1992/1993, będąc w większości spotkań jedynie dostarczycielem punktów. Nadzieje odżyły jeszcze w połowie sezonu, gdy na łamach „Gazety Kieleckiej” rozgorzała dyskusja na temat: co dalej z Koroną? Ta akcja między innymi z udziałem radnych Kielc: Andrzeja Ordysińskiego i Stefana Misiarczyka zmusiła działaczy do szukania nowych rozwiązań. Powstała inicjatywna, dzięki której w styczniu 1993 roku odbyło się zebranie założycielskie klubu o nazwie Miejski Klub Sportowy – Sekcja Futbolowa Korona Kielce. Natomiast 25 stycznia 1993 roku zebrało się walne nadzwyczajne zgromadzenie MKS Korona, które postawiło ten klub w stan likwidacji.

- Kamień spadł z serca kieleckim sympatykom futbolu, kiedy latem 2002 roku dowiedzieli się, że miejscowa, dobrze prosperująca firma Kolporter S.A. będzie sponsorem Korony. Kojarzona głównie z sukcesem i jej założycielem Krzysztofem Klickim, który nigdy nie ukrywał sentymentu i zamiłowania do sportu, a w szczególności do futbolu. W lipcu 2002 roku zorganizował w patio biurowca Exbud–Skanska konferencję, na której nowy zarząd klubu poinformował o przejęciu Korony przez Kolportera.

- Ryszard Wieczorek zapisał się w historii Kielc, jako trener, który po raz pierwszy wprowadził miejscową drużynę do najwyższego szczebla rozgrywek. Kolporter – Korona zapewniła sobie awans do ekstraklasy 31 maja 2005 roku, kiedy to kielczanie pokonali w meczu wyjazdowym GKS Bełchatów 2:1. Zwycięską i historyczną bramkę zdobył wychowanek klubu – Dariusz Kozubek. Awans piłkarzy był świętem dla całego miasta. Po zakończeniu rozgrywek na Placu Wolności odbyła się ogromna feta, w której uczestniczyło kilkanaście tysięcy kielczan.





- Największymi sukcesami Korony Kielce są: trzykrotne zajęcie 5. miejsca w Ekstraklasie oraz finał Pucharu Polski 2006/2007.

- Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w kadrze rywala, jeśli chodzi o występy w Ekstraklasie jest Jacek Kiełb. 34-letni pomocnik zanotował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce 236. gier.

- Stadion Korony przy Ściegiennego powstał na miejscu starego obiektu, wybudowanego w latach 30. XX wieku. Poprzedni stadion, pomimo modernizacji przeprowadzanych w latach 80. i 90. XX wieku szybko przestał spełniać wymagania odnoszącego coraz większe sukcesy klubu Trwające niespełna dwa lata prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2004. Już w kwietniu 2006 roku na murawie rozegrał się pierwszy mecz pomiędzy kielecką Koroną i Zagłębiem Lubin. Niedługo później stadion gościł pierwsze spotkanie na szczeblu międzynarodowym, kiedy to Korona pokonała Borussię Dortmund 4-1.

- Najlepszym strzelcem Korony w obecnym sezonie jest Jakub Łukowski autor siedmiu trafień.


źródło: własne / korona-kielce.pl / stadiony.net


Autor Sebastian Stanek
Fot. Adrian Maraś | echodnia.eu
Multimedia