Rozmowa z Mateuszem Prusakiem

Dziś przyglądaliśmy się pracy fizjoterapeuty w Akademii Sandecja i przeprowadziliśmy rozmowę z koordynatorem - fizjoterapeutą Mateuszem Prusakiem.
8 Lis / 18:11

OD KIEDY W AKADEMII FUNKCJONUJE FIZJOTERAPIA?

Współpracę w zakresie fizjoterapii zapoczątkowaliśmy w 2019 roku. Rozpoczęliśmy wówczas od doraźnej pomocy w kontuzjach oraz stopniowej ocenie poszczególnych roczników w zakresie badania funkcjonalnego układu ruchu. Stopniowo rozszerzaliśmy zakres działania, a dynamiczny rozwój Akademii pod względem strukturalno-organizacyjnym oraz sukcesy sportowe w postaci awansów do Centralnych Lig Juniorów (w kategoriach U19, U17, U15) spowodował również powiększenie działu fizjoterapii. Obecnie nasz zespół odpowiedzialny za zdrowie zawodników to łącznie aż 6 osób. Za tryb meczowy i opiekę medyczną odpowiedzialni są każdy do swojego rocznika odpowiednio:

U19 – Filip Handerek

U17 – Sylwester Michalik

U15/U14 – Adrian Malara

U13 – Magdalena Łukaszczyk

Dodatkowo Filip jest dostępny dla juniorów również w tygodniu około-treningowo, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort najstarszych zawodników.

CO W PRZYPADKU URAZU?

W przypadku kontuzji, kiedy zawodnik nie jest w stanie trenować przechodzi pod moją opiekę, gdzie pracujemy w trybie gabinetowym. W procesie leczenia wykorzystujemy najnowsze metody z dziedziny fizjoterapii poparte badaniami naukowymi. Oprócz pracy manualnej wzbogaconej odpowiednimi ćwiczeniami zawodnicy mają do dyspozycji obecnie: system chłodzenia z kompresją, ultradźwięki, elektroterapie oraz drenaż mechaniczny w postaci spodni kompresyjnych. Cały proces powrotu po urazie monitorujemy również przy użyciu aparatu USG, tak aby płynnie przejść do treningu motorycznego pod dalszą opiekę właściwych trenerów.

KIEDY ZAWODNIK MOŻE WRÓCIĆ DO PEŁNYCH TRENINGÓW?

Wszystko zależy od rodzaju urazu. Postępujemy zgodnie ze sprawdzonymi protokołami, gdzie druga faza odbywa się już na boisku. W juniorach za okres „przejściowy”, czyli wprowadzający trening indywidualny odpowiedzialny jest Trener Marek Zagórski. To tam zawodnik przechodzi adaptację specyficznych obciążeń sportowych w różnych płaszczyznach ruchu, tak aby mógł bezpiecznie wrócić do treningu z drużyną w pełnym kontakcie.

W sytuacjach dla nas trudnych w leczeniu albo tych poważnych urazów, które wymagają przeprowadzenia operacji, staramy się kierować zawodników do najlepszych specjalistów i w możliwym dla nas wymiarze współuczestniczyć w całym procesie leczenia. To niewątpliwie czas najtrudniejszy dla zawodnika a cel główny czyli powrót do sportu jest mocno odległy.  Przeżywaliśmy jednak już takie sytuacje – w pamięci mam prowadzony proces rehabilitacji jednego z ówczesnych juniorów po operacji więzadła krzyżowego w kolanie, potem jego debiut w 1 lidze a później strzelony gol.

WASZA PRACA TO TYLKO POMOC W URAZACH?

Niewątpliwie ich jest najwięcej, jednak staramy się również kłaść nacisk na profilaktykę – monitorowanie obciążeń i właściwy rozwój. Każdego roku w styczniu wspólnie z wszystkimi trenerami przeprowadzamy testy motoryczne dla drużyn. Wówczas rolą naszego sztabu fizjoterapeutów jest cykliczne sprawdzenie stanu funkcjonalnego poszczególnych zawodników. Staramy się wychwycić pierwsze symptomy dysfunkcji aby uniknąć urazu oraz zwiększyć predyspozycję do treningu motorycznego. Po takim badaniu każdy zawodnik dostaje swoje zalecenia do pracy własnej, już dopasowanej do swoich potrzeb. Dodatkowo trenerzy wykonują jeszcze pomiary somatyczne, pozwalające ocenić PHV – czyli okres w życiu w którym możemy zauważyć największy przyrost wysokości ciała w centymetrach. Dzięki temu możemy uzyskać informacje, że młody zawodnik znajduje się obecnie w grupie wysokiego ryzyka urazów, przez co należy mu odpowiednio dozować obciążenia treningowe.

W tym miejscu należy również wspomnieć o współpracy z Fit-Kid Centrum Terapii i Ruchu, która przeprowadziła specjalistyczne badania postawy ciała dla naszych najmłodszych adeptów piłki nożnej. W przeszłości już nasze roczniki korzystały z tej placówki a zadowolenie rodziców potwierdziło tylko, że są profesjonalistami w zakresie właściwego rozwoju najmłodszych


NA KONIEC NIE POZOSTAJE CHYBA NIC INNEGO JAK PO PROSTU ŻYCZYĆ ZAWODNIKOM ZDROWIA?

Tak, dokładnie. Nieuniknioną częścią sportu niestety są urazy i przeciążenia. Nie mamy jednak wpływu na wszystko co wydarzy się na boisku. Jako fizjoterapeuci musimy jednak zrobić możliwie najwięcej w kwestiach zależnych od nas czyli np. prewencja i odpowiednie strategie leczenia. Jest wiele kwestii, które możemy jeszcze udoskonalić w naszej pracy a chęć dalszego rozwoju towarzyszy nam wszystkim.

Autor
Fot.
Multimedia