1910 MKS SANDECJA Strona Oficjalna
O Akademii


Jest to projekt mający za zadanie utworzenie na Sądecczyźnie poważnego ośrodka szkolenia, a także edukacji dzieci i młodzieży - w oparciu o 111-letnią historię klubu oraz wykorzystanie potencjału tego regionu. Przy braku bezpośredniej konkurencji, przedsięwzięcie ma bardzo dużą szansę na osiągnięcie sukcesu.

Akademia Sandecja obecnie skupia niemal 300 zawodników, wywodzących się z Nowego Sącza, a także jego okolic w promieniu około 35 kilometrów. Do naszej szkółki przynależą młodzi adepci piłki nożnej m.in. z terenów Krynicy Zdrój, Piwnicznej, Szczawnicy, Limanowej oraz Gorlic. Docelowo mamy zamiar, poprzez kooperację z mniejszymi klubami, stworzyć rozbudowaną siatkę skautingu oraz późniejszego szlifowania największych talentów z południowej części Małopolski.

Obecnie piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu w Europie, mającą miliony wiernych kibiców oraz cieszącą się gigantycznym zainteresowaniem mediów, tworząc dzięki temu jeden z największych potencjałów marketingowych XXI wieku. Niestety poziom reprezentowany przez kluby oraz zawodników w Polsce znacznie odbiega od zagranicznej konkurencji, poprzez lata zaniedbań w dziedzinie szkolenia. Projekty takie, jak Akademia Piłkarska Sandecja są więc niezbędne, aby utrzymać dystans do liderów, a w przyszłości im dorównać. W innym wypadku jeden z najliczebniejszych krajów na starym kontynencie, zostanie piłkarsko zmarginalizowany.

Odpowiednio zaplanowany system szkolenia, przede wszystkim poprawia sprawność oraz  koordynację ruchową wśród dzieci i młodzieży, co jest korzyścią nie tylko ze względu na przygodę piłkarską, ale również rozwój organizmu. Ponadto uczestnictwo w projekcie Akademii Piłkarskiej Sandecja, to nie tylko trening i rozgrywki sportowe. Plan zajęć obejmuje również aspekty wychowawcze, jak: dyscyplina, systematyczność, umiejętność pracy w grupie, zdrowa rywalizacja, higiena czy wpojenie nawyków odpowiedniego żywienia. Angażujemy się również w projekty społeczne, aby wzbudzić w dzieciach poczucie wspierania osób potrzebujących.

Niedoścignionym na dzień dzisiejszy wzorem w szkoleniu młodych piłkarzy jest hiszpańska „La Masia – Centre de Formació Oriol Tort” należąca do klubu FC Barcelona. Powstała ona 20 października 1979 roku z inicjatywy legendy futbolu, Johana Cruyffa. Ten wybitny piłkarz, a następnie genialny trener stworzył system wychowywania zawodników, oparty na połączeniu holenderskiej wizji oraz latynoskiej finezji, co przyniosło zaskakująco pozytywne efekty. Z biegiem czasu system ten się rozwijał, aby w 2012 roku prócz bazy w stolicy regionu Katalonia, mieć swoje szkółki w Chinach, Japonii, Egipcie, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Peru, Brazylii, Korei Południowej, Indonezji, a także w Polsce. Całe imperium oparte jest na prostych zasadach, kładących duży nacisk na integrację i zespołowość. Plan szkolenia w początkowych etapach zawiera naukę poprzez zabawę oraz doskonalenie techniki, a rywalizacja, która wiąże się z presją, odłożona jest na późniejsze lata kształcenia w szkółce.

Pod banderą „La Masia” wykształciły się takie diamenty piłkarskiego rzemiosła, jak Josep Guardiola, Andreas Iniesta, Gerard Pique, Cesc Fabregas, Xavi, Victor Valdes czy uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii futbolu Lionel Messi. Trudno wymienić wszystkie sukcesy tych graczy, ale wystarczy spojrzeć na dokonania "Blaugrany" w ostatnich kilku latach, aby przekonać się o potędze szkolenia w tej legendarnej „kopalni talentów” z Hiszpanii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednio opracowany system szkolenia, nauki, wychowania oraz dojrzewania pod okiem specjalistów. Wzorując się na tych zagadnieniach, chcemy stworzyć profesjonalną strukturę grup młodzieżowych zrzeszoną pod nazwą Akademia Piłkarska Sandecja.
Zachowując odpowiednie proporcje chcemy wypracować schemat oparty na sprawdzonych rozwiązaniach z bardziej rozwiniętych piłkarsko krajów. Nasi szkoleniowcy, jako byli zawodnicy różnych poziomów ligowych, doskonale wiedzą na czym polega piłka nożna. Następnie przy okazji studiów kierunkowych oraz uzyskiwania licencji trenerskich, posiedli obszerną wiedzę na tematy związane z ukształtowaniem młodego piłkarza, a także odpowiedniego rozwoju organizmu. Dodatkowo, już podczas pracy zawodowej, nieustannie rozwijają swoją wiedzę, a także korzystają z różnych możliwości do nauki. Dla przykładu można by wymienić udział naszych szkoleniowców w programie edukacyjnym Niemieckiej Federacji Piłkarskiej – Deutscher Fussball-Bund oraz uczestnictwo w licznych kursach, konferencjach czy stażach na terenie Polski i Europy.

Ścisła współpraca z MKS Sandecją S.A., stanowi gwarancję rozwoju dla członków naszej Akademii, a także szansę na naukę przy zespole, występującym aktualnie w Fortuna 1 Lidze. Dowodem na wynikające z tego korzyści jest regularne powoływanie na treningi wyróżniających się zawodników szkółki. Zaliczają się do nich m.in. Szymon Tokarz, Jan Kuźma, Wiktor Żołądź, Konrad Mrózek, Jakub Leśniak czy też Kamil Ogorzały, którzy są już pełnoprawnymi członkami pierwszego zespołu.

2023.09.27

Bilety na mecz z KKS-em 1925 Kalisz

2023.09.27

Raport kartkowy przed sobotnim meczem

2023.09.26

Debiut Dariusza Krzysztofka

2023.09.26

Proces akredytacyjny na mecz z KKS-em Kalisz

2023.09.25

Podział punktów w meczu rezerw