1910 MKS SANDECJA Strona Oficjalna
Unikalne dokumenty ze Lwowa
2018.08.24
Fot. sandecja.pl
W ostatnich dniach, w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia - Stwórzmy RAZEM Muzeum Sandecji", udało się odnaleźć bezcenne dokumenty świadczące o początkach naszego Klubu.

Jednym z nich jest pismo tymczasowego zarządu Klubu Sportowego "Sandecya" w Nowym Sączu z dnia 23 lipca 1912 r. do C.K Namiestnictwa Galicyjskiego w Lwowie, z prośbą o zarejestrowanie klubu. Dodatkowo odnaleziono protokół z pierwszego posiedzenia tymczasowego zarządu z kwietnia 1912 roku, wraz z nazwiskami jednych z pierwszych włodarzy. Wymienione dokumenty są przechowywane w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy w Lwowie. 

 

 

To nie koniec ciekawostek. Niech Was nie zmyli data 1912 jako czas założenia Sandecji!. Drugą instytucją we Lwowie, do której udało nam się dotrzeć, była lwowska Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. W jego zbiorach znajdują się galicyjskie czasopisma wydawane w Lwowie do 1914 r. Tutaj również udało się odnaleźć wiele dotychczas nieznanych faktów z historii Sandecji, w tym m. in. notkę prasową z 1910 r. informującą o zawiązaniu się w Nowym Sączu drużyny piłkarskiej „Sandecya" wraz z pełnymi relacjami spotkań z lat 1910-1914. O efektach naszych działań będziemy informować na bieżąco. Przypominamy o możliwości włączenia się do projektu i przekazywania do siedziby klubu pamiątek związanych z historią Sandecji. Informacje o projekcie pojawiać się będą na bieżąco na fanpage'u Muzeum Sandecji na portalu Facebook (LINK).


W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Iwonie Romaniak i Fundacji Bratnia Dusza, dyrekcji i pracownikom Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie oraz Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka we Lwowie, za swoją gościnność, oraz okazaną wszelką pomoc podczas trwania archiwalnej kwerendy i pobytu na Ukrainie. 


2021.05.13

Wojciech Myć sędzią meczu z Radomiakiem

2021.05.13

Dawid Szufryn z nowym kontraktem

2021.05.12

#FortunaZaGole na rzecz Zuzi Kaproń!

2021.05.11

Poważna kontuzja Dawida Szufryna

2021.05.11

Przegląd prasy po meczu z Koroną