1910 MKS SANDECJA Strona Oficjalna
Najbliższy rywal - Chrobry Głogów
2022.05.13
Autor: Sebastian Stanek Fot. Adrian Maraś
W najbliższą niedzielę nasz zespół czeka bardzo ważny mecz, w którym zmierzymy się z Chrobrym Głogów. Zapraszamy na kilka faktów oraz ciekawostek na temat rywala.

- Wiadomo jest, że już w 1946 roku zaczęto organizować klub piłki nożnej, chociaż sama nazwa nie była znana tak samo, jak skład zarządu. Do powstania pierwszego klubu z prawdziwego zdarzenia doszło w lutym 1947 roku.

- 17 stycznia 1957 roku w auli obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Głogowie zebrali się działacze i zawodnicy "Kolejarza" oraz "Spójni", a także aktywiści spoza klubów. Na spotkaniu zapadła decyzja o połączeniu się tych dwóch klubów w jeden Międzyzakładowy Klub Sportowy. Na wniosek sędziego piłkarskiego Jana Marchodeja, poparty przez Zbigniewa Nowotkę i Mariana Kowalika, poprzez aklamację przyjęto nazwę nowego klubu - Międzyzakładowy Klub Sportowy "Chrobry" Głogów.

- W rundzie jesiennej 1982 roku trenerem zespołu zostaje Antoni Konsewicz, który był architektem historycznego, pierwszego w dziejach klubu awansu do II ligi w sezonie 1983/84. Na inaugurację sezonu 1984/85 kibiców czekała prawdziwa uczta piłkarska. W meczu u siebie Chrobry podejmował w derbowym spotkaniu Zagłębie Lubin. Mecz zakończył się jednak bezbramkowym remisem.

- Awans głogowskiej jedenastki do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1979/80 jest to do tej chwili największym sukcesem w historii MZKS-u. Mecz ten zgromadził na trybunach około 15 tysięcy widzów! Toczył się jednak pod dyktando jednego zespołu. Legia naszpikowana znanymi nazwiskami, po dwóch trafieniach Krzysztofa Adamczyka oraz po jednym Janusza Barana i Marka Kusto odprawiła pewnie Chrobrego, zwyciężając 4:0.
- Stadion przy ul. Wita Stwosza wybudowano w tym samym miejscu jeszcze przed II wojną światową. Stadion po gruntownym remoncie został ponownie oddany do użytku w kwietniu 2010 roku.

- Najlepszym strzelcem Chrobrego w obecnym sezonie Fortuna I ligi jest Mikołaj Lebedyński, który na listę strzelców wpisywał się dziewięciokrotnie.

- Po trzech latach trener Chrobrego Ivan Djurdjevic odejdzie z klubu, jego umowa obowiązująca do 30 czerwca nie zostanie przedłużona.

- Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w kadrze rywala, jeśli chodzi o występy w Ekstraklasie jest Mateusz Machaj, który na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zanotował 103. występy.


2022.05.13

Historia spotkań z Chrobrym

2022.05.13

Najbliższy rywal - Chrobry Głogów

2022.05.12

Jacek Małyszek sędzią meczu z Chrobrym

2022.05.12

Pojedynek trenerów: Dudek - Đurđević

2022.05.11

"Biało-Czarni" z licencją na Ekstraklasę