1910 MKS SANDECJA Strona Oficjalna
Kanach: zachowam je dla siebie
2020.03.24
Fot. Jarosław Para
W kolejnej serii artykułów "90 minut z..." Radosław Kanach przyznał, że ma kilka przedmeczowych rytuałów, jednak nie zamierza ich zdradzać.

Godzina przed meczem:  Jak wyglądają Twoje ostatnie chwile przed spotkaniem? Muzyka? Wyciszenie? Może jakieś rytuały?

- Godzine przed meczem jesteśmy już w szatni na odprawie. Przy muzyce przygotowuję się fizycznie i mentalnie do wyjścia na rozgrzewkę, a potem mecz. Kilka rytuałów jest, ale zachowam je dla siebie.

 

1 minuta: Gracie z liderem, dodatkowo na wyjeździe, przy ogłuszającym dopingu kibiców rywali. Pojawia się stres czy potrafisz skupić się tylko na meczu?

- Tak samo, jak ciało, trzeba trenować głowę, aby właśnie w takich momentach nie ulec presji kibiców i rywala, umieć poradzić sobie ze stresem i móc spokojnie skupić się na meczu. Jest to czasem ciężkie zadanie, ale myślę, że mi się to udaje.

 

15 minuta: Sędzia odgwizduje dyskusyjny rzut karny przeciwko Waszej drużynie. Wpadasz w złość i biegniesz w kierunku arbitra czy zachowujesz spokój?

- Boisko budzi wiele emocji, a w szczególności takie sytuacje, dlatego trzeba mądrze nad nimi panować, bo można łatwo zaszkodzić sobie i całej drużynie. Dlatego zdecydowanie preferuje zachowanie spokoju, chociaż wywieranie madrej presji na arbitrze, tez jest w piłce ważne.

 

30 minuta: Tobie i kolegom nie wszystko wychodzi, tak, jak sobie zakładaliście. Pokrzykujesz motywująco na swoich partnerów z zespołu czy spuszczasz głowę w dół?

- Spuszczanie głowy w dół nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, ale czy pokrzykiwanie motywujące to też właściwa decyzja, zależy od tego czego zespół w danej chwilii potrzebuje, bo może akurat nie w motywacji leży problem, a w zachowaniu większego spokoju. Wtedy zdecydowanie szedłbym w kierunku uspokajania i tonowania.

 

Przerwa: Przegrywacie 0:1, trener jest niezadowolony z Twojej dyspozycji, choć nie do końca się z nim zgadzasz. Zaciskasz zęby i udowadniasz w drugiej odsłonie, że się mylił? Czy zabierasz głos w szatni, wyrażając swoją opinię?

- Skoro trener jest niezadwolony, to ma ku temu powody, a przerwa nie jest czasem, aby udowadniać swoją rację. Dlatego zdecydowanie jestem za tym, aby wyjść na drugą połowę, poprawić to co było do poprawy i na boisku udowodnić swoją wartość.

 

46 minuta: Zaraz po rozpoczęciu drugiej odsłony delikatnie nadwyrężasz staw skokowy. Grasz dalej czy zgłaszasz problem?

- Tutaj jest kwestia, na ile poważne jest to nadwyrężenie stawu. Jeśli ból jest w granicach tolerancji to gram dalej.

 

60 minuta: Rywale osiągają ogromną przewagę, koledzy cofają się do defensywy. Masz ochotę zaatakować, jednak musisz zadecydować: dostosować się do reszty zespołu czy dać samemu sygnał do ataku? Co wybierasz?

- Drużyna musi działać w kompakcie, są fazy meczu, gdzie trzeba bronić całym zespołem i wtedy należy dostosować się do reszty drużyny. Kiedy można i jest odpowiedni moment, to trzeba dać sygnał do ataku, więc wybieram obie opcje, zależne od sytuacji w meczu.

 

75 minuta: Tym razem sędzia wskazuje na jedenasty metr, Sandecja stoi przed szansą na wyrównanie. Trudy spotkania dały Ci się we znaki, presja ciąży, a Ty jesteś wyznaczony do rzutu karnego. Nie czując się na siłach, informujesz o tym trenera? Czy mimo wszystko podchodzisz do „wapna"?

- Zbieram się w sobie, krótki wewnętrzny dialog i oczywiście podchodze do karnego, tak bym postąpił.

 

90 minuta: Decydująca akcja spotkania, wychodzicie w sytuacji 2 na 1 z bramkarzem rywali. Podajesz czy strzelasz?

- Nie ważne jakie rozwiązanie wybiorę, liczy się zdobycie bramki. Jeśli mogę to strzelam, ale jeśli kolega ma lepszą pozycję to proste, że podaję.

 

Po meczu: Jesteś już w domu, trzy punkty zdobyte. Pora spać, a może jakiś dobry film?

- Jeśli jest jeszcze w miarę rozsądna godzina o pewnie film, ale jak jest już późno lub czuję się zmęczony i potrzebuję snu, to wybiorę od razu łóżko.

 

Rozmawiał Sebastian Stanek


2020.05.16

Wspomnień czar: Adrian Danek

2020.05.15

Wspomnień czar: Bartłomiej Dudzic

2020.05.15

Plan transmisji 23., 24. oraz 25. kolejki

2020.05.13

Janikowski: staram się pomóc każdemu

2020.05.13

Wspomnień czar: Michał Szeliga